SQL Server Reporting Services ve službách System Center Operations Managera

Toto je úvodní článek ze série, která volně navazuje na články publikované na mém archivním blogu Nejde jen o software . . . a zaměřuje se na Microsoft SQL Reporting Services pro SCOM. Začneme stručným přehledem.

Databáze, které systém SCOM používá a jsou k dispozici jako zroje dat pro naše reporty:

  • OperationsManagerDW – data warehouse, standardní reporty dodávané spolu s pravidly (Management Pack),
  • OperationsManager – databázi lze použít pro vlastní reporty z dat krátkodobě uložených, využití informace, která se nedostane do data warehouse,
  • OperationsManagerAC – dodávané i vlastní reporty s bezpečnostním zaměřením (audit collection system)

Nástroje Microsoftu určené k vytváření reportů jsou k dispozici v podstatě dva:

  • ReportBuilder (vyžaduje definici datového modelu – report model, to je jednoduše splněno v případě použití databáze OperationsManagerAC, pro kterou je dodáván soubor definic AUDIT.SMDL (semantic model, formát XML). Pro ostatní dvě databáze musíme nejprve vytvořit definici SMDL, pokud hodláme použít ReportBuilder.
  • SQL Server Bussines Inteligence Development Studio (zde máme největší volnost při výběru zdroje dat, formátování výstupů a začlenění vlastních výpočtů)

Microsoft SQL Server Reporting Services (SSRS) doznaly mezi verzemi 2005 a 2008 zásadní změnu v tom, že nyní nepotřebují Internet Information Services (IIS) a potřebnou funkčnost zajišťují vlastní službou, s plně zachovanou kompatibilitou vzhledem k předchozím verzím. Jsou zde také nové verze nástroje ReportBuilder (v.2 a v.3), v dalších článcích se budeme zabývat podrobně jejich použitím a konkrétními příklady.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *