10 oblastí technických znalostí, které je potřeba rozvíjet v IT

Před třemi lety publikovala Debra Littlejohn Shinder článek 10 tech skills you should develop during the next five years | TechRepublic.com s přehledem znalostí, které musí odborník v oblasti IT v horizontu tehdy uvažovaných 5 let rozvíjet. Skutečně technologie 80. let – IPX/SPX a Netware už opravdu nejsou nějaký čas hlavními oblastmi – dnes jsou to sítě TCP/IP a Internet. A co jednotlivé oblasti? Na co se musíme zaměřit? Všechny oblasti trochu, některé důkladně:

#1: Voice over IP – stále se rozvíjí a stále je prostor pro další zákazníky. Znalosti TCP/IP jsou zde naprosto nezbytné!

#2: Unified communications -elektronická pošta, hlasové zprávy, textové zprávy SMS a fax. pokud možno přístupné uživateli z jednoho místa. A na mnoha platformách: PC, mobil, notebook, iPad, chytrý telefon / iPhone, …

#3: Hybrid networks – jsou nezbytné alespoň základní znalosti potřebné pro vzájemnou komunikaci systémů Windows + Linux + Unix + Mac.

#4: Wireless technology – bezdrátové sítě a jejich bezpečnost.

#5: Remote user support – podpora vzdálených uživatelů – nejen konzultantů pracujících doma nebo u zákazníků. Zase tedy sítě.

#6: Mobile user support – mobilní zařízení se sbližují charakterem použití, běžný je přístup k elektronické poště z telefonu. Jak to správně konfigurovat?

#7: Software as a service – Web 2.0, webové služby, servery v „oblacích“ 🙂

#8: Virtualization – VMWare, Xen, Microsoft. Různé technologie, podobné přístupy a způsoby použití. Jak takové servery řídit a spravovat?

#9: IPv6 – musíme si připomenout, že všechny moderní operační systémy s IPv6 už počítají. Připravme se na to – rozdílný zápis adres (hexadecimální číslování). Přidejme IPSec k tomu. A co technologie přímého přístupu z Internetu bez použití VPN – Microsoft DirectAccess?

#10: Security – vše výše uvedené by mělo být bezpečné proti zneužití a poškození dat. Profík v oboru IT by měl umět ze znalosti technologií vystopovat průnik narušitele a zabránit další jeho nekalé činnosti.

Není toho málo 🙂

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *