SCOM: jak odstranit Management Pack s neplatnými závislostmi?

Určitě jste se dostali (nebo dostanete) do situace, kdy se pokoušíte odebrat Management Pack ze systému SCOM 2007 a dozvíte se, že jej odebrat nelze. Odebrání vadí údajná závislost jiného MP (MP2) na tomto prvním MP (MP1). To může být pravda, pokud ve svém MP2 skutečně používáte nějaké odkazy na prvky (třídy) definované v prvním MP1. Setkal jsem se ale také s řadou případů, kdy to pravda nebyla – záznam o závislosti na MP1 se v druhém MP2 objevil po „nějakých“ úpravách tohoto druhého MP2. Bližší podrobnosti mi bohužel nejsou známé.

Naštěstí existuje způsob, jak se „závislosti“ zbavit a původní MP1 pak odebrat.

 • Při pokusu o odstranění MP1 se dozvídáme, že to není možné provést, protože na něm závisí MP2. Máme o tom pochybnosti a MP1 potřebujeme odstranit.
 • Provedeme export MP2 do souboru MP2.XML a kopii uložíme, abychom se mohli vrátit k původní verzi, pokud bychom v následujících krocích soubor poškodili při úpravách.
 • Editujeme MP2.XML ve vhodném editoru (notepad) – nejprve zvýšíme verzi MP:  <Version>1.0.0.7</Version>, např. na <Version>1.0.0.8</Version>
 • Dále se zaměříme na sekci <References> a vyhledáme záznam o MP1, například:
   <Reference Alias="MicrosoftUnixLibrary617000256">
    <ID>Microsoft.Unix.Library</ID>
    <Version>6.1.7000.256</Version>
    <PublicKeyToken>31bf3856ad364e35</PublicKeyToken>
   </Reference>
 • Výše uvedený Alias MicrosoftUnixLibrary617000256 by se v souboru neměl nikde objevit, neměl by být použit ve formátu s vykřičníkem – MicrosoftUnixLibrary617000256!xxx.yyy.zzz – což představuje použití reference na prvek definovaný v MP1. Například: TypeID=“Windows!Microsoft.Windows.EventProvider“ nebo $Target/Host/Property[Type=“Windows!Microsoft.Windows.Computer“]/PrincipalName$ – oba příklady jsou reference na jeden základní MP: Microsoft.Windows.Library tj. (<Reference Alias=“Windows„> <ID>Microsoft.Windows.Library</ID> <Version>6.1.7221.0</Version> <PublicKeyToken>31bf3856ad364e35</PublicKeyToken></Reference>)
 • Jestliže se konkrétní Alias nikde v souboru nepoužívá, můžeme příslušnou část <Reference Alias=“… </Reference> ze souboru odstranit.
 • Upravený MP2.xml použijeme pro zpětný import, přičemž se podle očekávání dozvíme, že importujeme vyšší verzi číslo +1
 • Následující kontrola závislostí MP2 ukáže, že MP1 již není na seznamu.
 • MP1 lze ze systému odstranit, pokud na něm nezávisí ještě nějaký další MP.

Postup je ověřen v několika systémech SCOM 2007 R2.

1 komentář u „SCOM: jak odstranit Management Pack s neplatnými závislostmi?

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *