Windows a trable s WPA

Před časem jsem si pořídil datové úložiště připojené k domácí síti, protože mi pomalu přestalo stačit 320 GB WD My Book na rozhraní USB, využívané jako záloha a archiv fotografií. Koupil jsem od stejného výrobce WD My Book World Edition II s připojením na Ethernet a propojil s domácím směrovačem (ADSL modem, router a wi-fi) – ZyXEL p660HW-T3v2.

Ukázalo se, že komunikace po drátech funguje skvěle a bez problémů z Windows Vista / 7 / 8 i z Linuxového prostředí openSUSE 12.2. Pokud ale nepoužiji Ethernet, je problém se připojit a pracovat z Windows, kdežto Linuxový stroj a mobilní Android se připojí a pracuje okamžitě. Windows cosi málo zobrazily, sdílené složky šly namapovat – jen pracovat nešlo. Prodlevy, výpadek, konec.

Pro komunikaci s úložištěm používám protokoly FTP a HTTP a sdílení v síti využívá CIFS:

Protokoly

 Tato funkce / nefunkce mi dost vadila, ale žít se s takovým omezením dalo. Včera jsem si ale řekl, že se s tím konečně udělám „krátký proces“ a výsledkem musí být plná funkčnost i ve Windows. Nejprve jsem kontroloval nastavení bezdrátové sítě v openSUSE, kde je vybráno zabezpečení WPA/WPA2 Personal se sdíleným heslem:

Ve Windows je v podstatě totéž:

Nastavení bezdrátové sítě přístupového bodu ZyXEL vypadalo rozumně, začal jsem experimentovat zde a ukázalo se, že je to řešení! ZRUŠIL jsem volbu kompatibility s WPA, původní nastavení bylo s touto volbou:

… domníval jsem se zřejmě, že pro Linux to bude takto jednodušší, ukázalo se, že se Windows tří nejnovějších verzí nedokázaly domluvit s takto „vstřícně“ konfigurovaným AP. Méně je někdy více…

Nyní je úložiště (MBW) dostupné i ve Windows v plné parádě:

 Mohu tedy využít i automatické zálohování verzí dokumentů, jak to zavedly Windows 8 – funkce historie souborů – File History:

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *