DriveImage XML: obnova obsahu systémového disku ze zálohy pomocí Runtime Live CD

V minulém příspěvku jsem popisoval, jak vytvořit záložní obraz systémového disku Windows XP (funguje to stejně i v novějších verzích Windows).

Tento příspěvek popisuje scénář, kdy potřebujeme obnovit data na systémovém disku, ze kterého se spouští operační systém při startu počítače. V takovém případě musíme nastartovat počítač z jiného média (CD, USB), spustit jiný operační systém (BartPE, Win PE) s integrovaným modulem DriveImage XML nebo pomocí Runtime Live CD – což je Linuxové prostředí (Knoppix) . V příštím příspěvku se pokusím  vytvořit spouštěcí CD s Win PE 3.1, které je součástí Windows 7 AIK nebo pomocí nejnovější verze Windows PE 4.0 z Windows ADK.  Nyní zpět k Runtime Live CD.

 1. Vytvoření spouštěcího disku Runtime Live CD pro obnovu systému na novém identickém (z pohledu HW) počítači.
 2. Obnovu ověřím takto: původní disk C: odpojit, připojit nový, prázdný o stejné velikosti.
 3. Počítač spustím se startovacím Runtime Live CD a na prázdný disk C: obnovím systém Windows XP.

Spouštěcí disk Runtime Live CD

 • jeho obsah ve formě souboru ISO stáhneme z webu Runtime.org (Download the ISO image of the Runtime Live CD),
 • zapíšeme na CD-ROM,
 • počítač, na kterém budeme obnovovat obsah disku spustíme a nastartujeme systém Runtime Live CD Desktop z tohoto CD.

Nejprve musíme označit disk – logický místní nebo sdílenou složku v síti – kde máme uložena data obrazu zálohy disku nebo kam budeme další nové zálohy ukládat. Pomocí Mount Network Shares připojíme síťovou složku, pomocí Target drive for data (backup) připojíme lokální zařízení a přiřadíme písmeno R: logického disku, na kterém je uložen záložní obraz. Pomocí Assign drives přiřazujeme písmena logických disků. Pohybujeme se sice v Linuxu, ale program pro zálohování a obnovu obsahu disků je určen pro Windows, takže mu musíme vytvořit prostředí – logické disky označené písmeny využijeme v připravené emulaci prostředí Windows (WINE).

DiXML_2_html_m29ef01a7

DiXML_2_html_m5d076d39

Pokud se pokusíme nyní obnovit obsah systémového disku na prázdném disku DISK0, zjistíme, že to nelze – na cílovém disku DISK0 musí být vytvořen diskový oddíl, nemusí být formátovaný. Systémový disk, ze kterého se operační systém spouští, musí mít nastaven příslušný příznak (active ve Windows, boot zde v Linuxu). To je rozdíl v porovnání s dříve popisovaným R-Drive Image od R-Tools Technology, který si poradí s diskem i bez připraveného diskového oddílu a přenese do zálohy i příznaky:

DiXML_2_html_1f70515f

Pokud diskový oddíl připraven není, musíme se do jeho přípravy pustit. Zde v Linuxu je to pro uživatele Windows trochu komplikovanější, ale jde jen o zvyk, takže z nabídky Preferences nebo z plochy spustíme Gparted:

DiXML_2_html_m66f4826a

První disk je zde označen /dev/sda, v mém případě o velikosti 20GB, vidíme nealokovaný diskový oddíl:

DiXML_2_html_26bb39e1

Prvním krokem je vytvoření tabulky oddílů (nabídka Device | Create Partition Table),  zobrazí se varování – ponecháme volbu MS-DOS partition table (lze změnit v Advanced), potvrdíme (Apply):

DiXML_2_html_m11891afc

S označeným diskem zvolíme v nabídce Partition | New, v dialogu ponechám plnou velikost oddílu, parametry Primary Partition, Filesystem: ntfs a potvrdíme (+Add)

DiXML_2_html_3ee72b51

Na závěr musíme operaci spustit (Apply All Operations), zatím je pouze ve frontě.

DiXML_2_html_m3661a9dc

Potvrdíme varování v dialogu (Apply), úspěšně dokončená operace zobrazí informační okno:

DiXML_2_html_m44815014

Okno uzavřeme a zbývá oddíl označit příznakem boot, protože to bude v mém případě diskový oddíl, ze kterého se bude spouštět operační systém. Z nabídky Partition | Manage Flags

DiXML_2_html_30bf3ac2

označíme v dialogu příznak boot:

DiXML_2_html_44db1fdd

Pokračujeme (Close) a ukončíme GParted.

Konečně můžeme přistoupit k obnově obsahu disku ze zálohy. Spustíme DriveImage XML a zvolíme Restore

DiXML_2_html_13293d5b

DISK0#1 je označený cílový diskový oddíl NTFS bez dat. Tlačítkem Next spustíme dialog Restore:

DiXML_2_html_m8e87a52

Zde uvedeme (vyhledáme v dialogu vyvolaném tlačítkem) soubor s informacemi o diskovém datovém obraze. Umístění musí mít přiřazené písmeno, jak jsem uváděl na začátku tohoto příspěvku.

DiXML_2_html_d6e55f1

Pokračujeme (Next) a v dalším kroku označíme cílový oddíl, na který diskový obraz obnovíme: DISK0#1

DiXML_2_html_m54ea9f65

V následujícím kroku kontrolujeme volby:

DiXML_2_html_m494287c8

Potvrdíme (Next) a je zde poslední varování, že obsah bude přepsán: je nutno zapsat označení partition DISK0#1 a potvrdit OK:

DiXML_2_html_6c9e625d

Obnovu obsahu disku sledujeme …

DiXML_2_html_m66f39f68

… dokud není úspěšně dokončena:

DiXML_2_html_3f040abe

Tlačítkem (Finish) zavřeme informační okno, můžeme ukončit DriveImage XML, ukončit systém Runtime Live CD (Logout | Shutdown), vyjmout CD a restartovat počítač. Naběhne původní operační systém. Ověřeno.

Bonus:

 • toto CD lze použít i pro zápis zálohy disku (backup)
 • systém lze umístit na USB (Install to flash)

3 komentáře u „DriveImage XML: obnova obsahu systémového disku ze zálohy pomocí Runtime Live CD

 1. Nousek Zdenek:
  1. záloha operačního systému obnovená na jiném počítači nebude fungovat, pokud se HW původního a nového počítače liší a v záloze nejsou pro nové prvky HW patřičné ovladače. V takovém případě je nutná instalace OS a aplikačních programů na novém počítači a přenos uživatelských dat ze zálohy.
  2. Přenos uživatelských dat a aplikačních nastavení mezi starým počítačem (Win XP) a novým (Win 7) je možný, OS je nutno nejprve instalovat a pak data přenést – HW obou počítačů se zcela jistě liší.

 2. Jaké máte zkušenosti s obnovou(přenesení zálohy) systému windows na dvou různých počítačích ? Používám norton ghost pro obnovu při pádu systému (či jiných problémech- viry atp.) Tímto způsobem lze rychle obnovit systém ale v případě výměny základní desky naprosto nepoužitelné (systém už nenaběhne) Také by mě zajímalo (pokud máte zkušenost) zda lze přenést OS Xp z jednoho PC do druhého PC s OS win 7 (či naopak nebo i jiné varianty) Děkuji

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *