Seagate DiscWizard: zálohování nebo klonování celého disku

Před časem jsem se věnoval některým nástrojům na zálohování a klonování celých disků a diskových oddílů v článcích R-Drive Image: zálohování nebo klonování celých diskůNástroje pro zálohování nebo klonování celých disků, DriveImage XML: zálohování nebo klonování celých disků, DriveImage XML: obnova obsahu systémového disku ze zálohy pomocí Runtime Live CD. Nejvíce jsem nakonec pracoval s posledně jmenovaným DriveImage XML.

Poté jsem zkoušel také řešení StorageCraft (ShadowProtect) a Acronis (True Image), opět s cílem použít jednoduchý nástroj pro kompletní zálohu disků s možností obnovy obsahu celého disku nebo jednotlivých souborů. V této souvislosti jsem vyzkoušel také na programu Acronisu založený Seagate DiscWizard, který je zdarma k dispozici pro majitele počítačů s disky Seagate a Maxtor – na jiných vám pracovat nebude. (Zdá se, že postačuje, aby alespoň jeden z disků byl uvedené značky a může to být i externí disk.)

Po instalaci na počítač:

discWizInst

a spuštění programu – máme k dispozici ovládací panel se všemi funkcemi. Zde také vyvoláme pomocníka na vygenerování spouštěcího media (Create Bootable Media – USB disk, CD, soubor ISO), které nám zajistí možnost obnovy původního obsahu disku na novém disku v případě selhání HW nebo operačního systému Windows (funguje ve všech verzích od Windows XP až po Windows 8):

discWizB

Zálohovat můžeme pouze celé disky nebo diskové oddíly, ale obnovit pak můžeme jednotlivé soubory. Taková záloha sice trvá několik hodin (podle objemu uložených dat) – fyzikální zákony se porušit nedají, ale v mnoha případech, kdy provádíme na počítači zásadní změny,  například změnu verze operačního systému,  nám zajistí možnost návratu k původnímu funkčnímu systému nebo dohledání „zapomenutých“ dokumentů.

discWizRec

Program pracuje v prostředí Windows, ale vedle souborového systému NTFS si poradí i s dalšími – zkoušel jsem zálohovat oddíl typu Ext4 a následně bylo možné ze zálohy získat jednotlivé soubory.

discWizBkp

Jde o funkčně omezenou verzi Acronis True Image, chybí funkce uvedené na následujícím obrázku, za které si musíme připlatit. V každém případě i s uvedenými omezeními se jedná o užitečný nástroj.

discWizA

1 komentář u „Seagate DiscWizard: zálohování nebo klonování celého disku

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *