RationalPlan: nejen plánování projektů

rationalPlan1

Co to je: plánovací nástroj, který usnadní nejen úvodní plánování projektu, přiřazení zdrojů, sledování nákladů ale umožňuje udržovat přehled o stavu projektu pomocí průběžných reportů. Je to cenově výhodná alternativa k rozšířenému MS Project. Názor si lze vytvořit zde – http://www.rationalplan.com/multi-project-management-software.php

Používám verzi RationalPlan SingleProject jednak k plánování své konzultační práce, ale také pokud potřebuji vytvořit úvodní návrh projektu pro zákazníka. Program pracuje s vlastním formátem souborů (.srp), ale dokáže načíst formáty MS Project a zapsat (.xml) formát MS Project. To může být výhodou u zákazníka ve firmě, která pracuje s MS Project, můj výchozí návrh lze jednoduše převést do jejich systému. Aby nebylo mýlky, RationalPlan není žádná hračka, lze vytvářet poměrně složité závislosti a vazby. Na druhou stranu mne však nenutí u jednoduchých projektů do zbytečností.

Práce je jednoduchá a přímočará i  díky zabudovanému pomocníkovi a vcelku slušné dokumentaci na webu firmy. K čemu lze použít vedle plánování projektů?

… ke sledování skutečně provedené práce jednoho konzultanta u různých zákazníků a k plánování této práce:

  1. Založím projekt, například „výkaz práce 2013 – 03“ pro měsíc březen.
  2. V projektu zavedu jako zdroje pro každou zakázku, na které pracuji, příslušně pojmenovanou „osobu“ – např: „Firma ABC“ a pro tyto zdroje uvedu domluvený kalendář a také odpovídající hodinové sazby.
  3. Tyto různé zdroje mi umožní ve fiktivním projektu udržovat přehled o reálných časových možnostech, plánech na příští týdny a zároveň automaticky program zpracuje „měsíční výkazy práce“ pro každou zakázku (time sheet).
  4. Usnadňuje to i plánování práce – nedojde tak často k přeplánování – přetížení kapacity, neslibuji něco, co bych nemohl časově zvládnout.
  5. Program také dokáže na příští týden (zvolené období) poslat do kalendáře plánovaný rozvrh.

Verze SingleProject, MultiProject, ProjectServer si můžeš vyzkoušet: http://www.rationalplan.com/project-management-products.php.

K prohlížení souborů projektů slouží bezplatný prohlížeč ProjectViewer, který zvládá i soubory MS Project (*.mpp, *.mpx, *.xml).

Příklad projektu ukazuje následující šablona ze stránek dodavatele – projekt návrhu webových stránek.

rationalPlan2

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *