Windows PE: jak si vyrobit a upravit spouštěcí USB flash drive

Windows PE je „Windows Preinstallation Environment“ – zjednodušený základ Windows, určený pro přípravu instalací, instalace, záchranu  dat ap. Zkráceně WinPE, nyní je aktuální verze 4.0 založena na Windows 8. Zde se zabývám verzí 3.0/3.1 z Windows 7 (SP1). UFD je zkratka pro USB flash drive.

K čemu mi WinPE slouží: jako prostředí záchranných Windows ke spouštění aplikací pro práci s disky – diskpart, driveimage XML, Seagate DiscWizard, pro záchrana dat z počítače s Windows, který se odmítá spustit.

V uvedeném postupu se snažím maximálně zjednodušit práci s WinPE a vytvořit systém, do kterého lze jednoduše přidávat další nástroje bez nutnosti opakovaně upravovat základní spouštěcí obraz Windows PE (boot.wim)

USB Flash Drive (UFD)

Ve Windows 7 nebo Windows 8 připojím UFD a spustím Cmd prompt jako administrátor. Následujícími příkazy vytvořím spustitelný (active) UFD, formátovaný v souborovém systému FAT32. Znak  # je třeba nahradit číslem, které odpovídá jednotce USB disku. Použijeme nástroj DISKPART – všechna data budou z UFD zrušena!

diskpart
list disk
select disk #
clean
create partition primary
select partition 1
active
format quick fs=fat32
assign
exit

Kopie souborů WinPE 3.0/3.1

Toto je asi časově nejnáročnější část celého postupu. Windows PE verze 3.0 je součástí Windows Automated Installation Kit (WAIK) pro Windows 7, kterýžto balík je ke stažení na stránkách http://www.microsoft.com/Downloads/details.aspx?familyid=696DD665-9F76-4177-A811-39C26D3B3B34&displaylang=en
nebo v češtině zde: http://www.microsoft.com/cs-cz/download/details.aspx?id=5753 (KB3AIK_CS.iso má 1,2 GB)

K tomu jsem přidal rozšíření pro SP1: http://www.microsoft.com/en-us/download/details.aspx?id=5188 anglicky, česky zde: http://www.microsoft.com/cs-cz/download/details.aspx?id=5188 (waik_supplement_cs-cz.iso má 885,4 MB)

Celkem tedy více než 2 GB kódu ke stažení, použil jsem české verze. Instalace WAIK je popsána na stránkách Microsoftu dostatečně a podrobně, takže se jí zde nezabývám. WAIK mám instalovaný ve virtuálním testovacím prostředí – na serveru Windows 2008 R2, což je 64 bitový systém. WinPE vytváříme „univerzální“ pro systémy 32 bitové (x86), protože 64 bitové WinPE nedovolí spustit aplikace 32 bitové, jednoduše pro ně nesimulují prostředí.

Po instalaci WAIK spustím z nabídky Start Deployment Tools Command Prompt a zadám příkazy:

copype.cmd x86 c:\winpe_x86
copy c:\winpe_x86\winpe.wim c:\winpe_x86\ISO\sources\boot.wim
xcopy C:\winpe_x86\iso\*.* /e G:\

kde G: je USB disk, připravený v minulém kroku. UFD se základem WinPE je nyní funkční. Funguje většina síťových karet.

Nástroje

Potřebné nástroje na UFD disk kopíruji do samostatných složek.

Nabídka PStart

Windows PE nemá standardně desktopové prostředí, ve výchozím nastavení se spustí okno příkazového řádku (cmd). Osvědčilo se mi použití programu PStart, kterým tento „nedostatek“ odstraním a zvýším komfort spouštění programů. Podobně by bylo možné použít pro tento účel například Salamander freeware verze 1.52 a definovat si uživatelskou nabídku v Salamandru.

Stále jsme v prostředí Windows 7. PStart získáme u autora http://www.pegtop.net/start/ a nainstalujeme s volbou Portable setup a cílové umístění zvolíme na disk USB do složky PStart.

Automatické spuštění nabídky po startu Windows PE

Jako administrátor si připojíme obraz Windows (wim) a upravíme dávku startnet.cmd. Nejprve musíme přimontovat obraz do adresáře na disku se souborovým systémem ntfs, například c:\util\win\mounted

imagex /mountrw G:\sources\boot.wim 1 c:\util\win\mounted

Spustím Notepad a otevřu soubor

c:\util\win\mounted\windows\system32\startnet.cmd

Obsahuje nejspíš pouze jenom příkaz wpeinit, doplníme následující kód:

wpeinit
@echo off
for %%p in (a b c d e f g h i j k l m n o p q r s t u v w x y z) do if exist %%p:\PStart\ set w=%%p
%w%:\PStart\PStart.exe

Uložíme nový obsah startnet.cmd, odpojíme boot.wim příkazem

imagex /unmount /commit c:\util\win\mounted

Konečně můžeme UFD vyzkoušet. Předtím nebo kdykoliv později lze v „plných“ Windows UFD připojit, spustit z něj PStart a pouhým přetažením ikon přidávat aplikace umístěné na UFD do nabídky. PStart používá relativní cesty, takže aplikace jsou na správném místě i na počítačích s rozdílnými konfiguracemi disků a přiřazení písmen logických disků.

pstart

Příště něco o změně nastavení výchozího rozlišení displeje ve Windows PE, přidání ovladače pro síťovou kartu a také o spuštění nabídky bez okna příkazového řádku.

6 komentářů u „Windows PE: jak si vyrobit a upravit spouštěcí USB flash drive

  1. Diskpart můžeme nahradit skriptem PowerShell, pozor na správné číslo disku!

    Get-Disk # vypíše identifikační údaje a velikost

    Get-Disk # | Clear-Disk -RemoveData
    New-Partition -DiskNumber # -UseMaximumSize -IsActive -DriveLetter E | Format-Volume -FileSystem fat32 -NewFileSystemLabel USB

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *