Z Velké Bíteše do celého světa. První brněnská strojírna prezentovala novinky pro letecký průmysl

 

Na mezinárodním veletrhu obranné a bezpečnostní techniky IDET v Brně prezentovala v uplynulých dnech První brněnská strojírna Velká Bíteš (PBS) svoje produkty i novinky určené pro letecký průmysl. PBS letos vyrobí již tisící proudový motor PBS TJ100. Firma brzy také vyprodukuje pomocnou energetickou jednotku Safír 5K/G MI s pořadovým číslem tisíc. Největší odběratelé jsou přitom výrobci cvičných terčů, jenž na nich učí vojáky zaměřovat a sestřelovat.

Na IDET 2019 přijeli zástupci PBS představit dva jubilanty. „V tomto roce se nám podařilo docílit dvou důležitých milníků. Letos vyrobíme tisící proudový motor TJ100 a stejně tak pomocnou jednotku Safír 5K/G MI,“ řekl generální ředitel PBS Milan Macholan. Oba přitom představují široké laické i odborné veřejnosti právě v Brně.

Technici vyvinuli jednotku Safír pro původní český letoun L-610. Dnešní modifikovaná verze však našla své uplatnění ve středně těžkých transportních vrtulnících MIL, které využívá též Armáda České republiky. „Ta situace v obranném a leteckém průmyslu se v Česku za posledních patnáct let významně zlepšila. Stále však musíme myslet na mezinárodní trhy,“ informoval prezident asociace obranného průmyslu Jiří Hynek. Dokládají to také dvaapadesáti milionové tržby za loňský rok u firmy PBS.

V březnu vyrobila společnost devítistý kus proudového motoru PBS TJ100, který dodává na světové trhy od roku 2004. Do konce roku počítá se stejným úspěchem jako u Safíru. I přesto, že firma dodává své komponenty do více než třiceti zemí, mezi hlavní odběratele leteckých motorů patří výrobci cvičných terčů. „Náš motor pohání cvičný terč, který vojáci zaměří a následně sestřelí,“ řekl PR specialista PBS Lukáš Pololáník.

PBS, jako firma s dvě stě letou tradicí, čerpá hlavně ze svých zkušeností. „Naše produkty šly vždycky s dobou. Od devatenáctého století, kdy jsme vyráběli parní stroje až do dnešního tisíciletí, kdy se zaměřujeme na letecké motory, tak stavíme na pevných základech,“ dodal Macholan.

(niv)

 

Tento web využívá k poskytování služeb cookies. Používáním tohoto webu udělujete souhlas s využitím cookies.
Ok